Çocuklarda-Kekemelik

Kekemelik oranları araştırıldığında son yıllarda büyük artışlar gözlemlenmektedir.pandemi döneminde sosyal etkilşimin kesintiye uğramasıyla,tablet,telefon gibi dijital cihazlara yapılan aşırı bağımlılık konuşma problemlerini arttırdığı gözlemlenmektedir.

Toplumumuzda her geçen gün kekemelik ve konuşma bozuklukları artmaktadır. Kekemelik sorunu ilk oluştuğu andan itibaren çocuğun konuşmalarına psikolojik etkenlerinde etkisiyle kısıtlama ve duraksamalar şeklinde etki etmektedir.

Birçok aile alışık olmadığı bu durum karşısında çaresiz kalmakta ve çeşitli yollar denemektedir.

Aileler bu durumla ilk karşılaştıklarında doğal olarak üzüntü, endişe ve paniğe kapılmamaktadırlar. Bu durumla karşılaşan aileler ivedilikle kendilerini geliştirmeli ve yaklaşım ve davranış olarak çocuğa yardımcı olabilmelidir.

Çocuklarda başalayan ilk kekemelik süreci 6 aya kadar normal karşılanabilir eğer süre uzar veya çok belirgin artışlar gözlemlenirse mutlaka daha da ilerlemeden destek alınmalıdır.

r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r rr r r r r r r r r r r r rr r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r rr r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r rr rr rr r r r rr r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r r