Kekemelik neden artar!

Bazen konuşurken hiçbir engele takılmadan rahatlıkla konuşabiliyorken,bazen de kekemeliğinizin arttığını gözlemliyor ve bu duruma anlam veremiyor olabilirsiniz.Mesela kişi öğretmeniyle konuşurken,kalabalık sınıf ortamında,bankada veya cafede sipariş verirken kekemeliğinin sıklığı artarken,cok samimi olduğu bir arkadaşıyla konuşurken,daha az kekeleyebilir.
Peki Kekemelik neden bu kadar değişkendir?
1. Ruh Haliniz
Mutlu, sinirli veya heyecanlı olmanıza göre kekemeliğiniz değişebilir. Bazı insanların sinirlenince kekemeliği daha çok artabilir,kaygı oranı arttıkça kekemelik artabilir.
2. Yanında Bulunduğunuz Kişi/Kişiler - Ortam
Bazı arkadaşlarınızın yanında daha rahat iken, bazılarının yanında daha gergin olabilirsiniz. Kekemelik de tabii ki bu durumdan etkilenir. Mesela, annenizin yanında olan kekemeliğinizle babanızın yanında olan kekemeliğiniz birbirinden farklı olabilir. Bir iş görüşmesine gittiğiniz veya yeni bir insanla tanıştığınız andaki kekemeliğinizin sıklığıyla, ev ortamındaki kekemeliğiniz birbirinden farklı olabilir.
3. İçsel Düşünceleriniz
* "Kekelememeliyim!"
* "Acaba kekelersem benim hakkımda ne düşünür?"
Yukarıdaki düşünceleri içinizden geçiriyor musunuz? Eğer geçiriyorsanız o anda üzerinizde bir baskı kurup endişelenmeniz, bu yüzden de sanki kekemeliğiniz hiç bitmeyecek gibi hissetmeniz çok doğal.
İçsel düşünceler, kekemeliğinizin artmasında veya azalmasında rol oynayan önemli faktörlendendir.
Ne Yapabilirsiniz?
Kendinizi dışarıdan bir gözle, objektif bir şekilde izlemek size fayda sağlayabilir;
* "Acaba hangi ortamlarda, kimlerle konuşurken kekemeliğim artıyor?"
* "Kekelediğim zaman hangi düşünce baskın oluyor?"
* "Kekemeliğin hayatıma etkisi nedir?"
Kesin bir dille "... sebepler kekemeliği arttırır." denilememesinin sebebi kekemeliğin bireysel doğasıdır. Aynı sebeple "Ne yapılabilir?" sorusuna, kesin bir öneri de verilmesi mümkün değildir. İşte bu yüzden kimse kekemeliğinizi, kekemelikle ilgili duygu ve düşüncelerinizi, kekemelik hikayenizi ve daha birçok unsuru bilmeden ne yapmanız gerektiğini söyleyemez.kekemelik programı bireyseldir ve kişiye göre hazırlanmalıdır...